„Miközben megpróbálunk mindent megtanítani gyermekeinknek az életről, gyermekeink megtanítják nekünk, hogy miről is szól az élet.”
/ Angela Schwindt/
A 2018/2019. tanévben kaptunk lehetőséget, hogy új pedagógiai programmal megújítsuk intézményünket. Az első beiratkozás épphogy sikeres volt (16 fővel), viszont legutóbb 24 gyermeket írattak be.
Az intézmény megítélése gyökeresen megváltozott és ezzel együtt a tanulók összetétele is.
Megvalósult az a célunk, hogy intézményünk olyan iskola lett, ahová a gyermekek is és a pedagógusok is szívesen járnak.
A veszélyhelyzetből adódóan gyökeresen megváltozott a tanév rendje, ami nagy felelősséggel jár. Ennek ellenére és az elszigeteltségből adódó nehézségek ellenére is azt látom, hogy intézményünk élete sokkal nyugodtabb mederben folyik, mint az elmúlt tanévekben.
Alsó tagozatos osztályok igazi kincsek. Mindegyik osztály nagyon változatos palettát mutat, de mind a szülők, mind a pedagógusok örömmel tapasztalják az SNI és a BTM tanulók esetében is a látványos fejlődést.
Igazán nagy öröm számunkra, hogy a veszélyhelyzet ellenére is részesülhetnek tanulóink a lovasoktatásban. Nagyon hiányzik az úszásoktatás, és az egyesületi sportfoglalkozások, amelyeket épületünkben tartottak idáig, de szerencsére képzett pedagógusaink sok mindent tudnak pótolni (labdajátékelőkészítő, aerobik). A megváltozott élethelyzet rányomja bélyegét a társaskapcsolatokra, a szülőkkel és partnerekkel való együttműködésekre. Örömmel tapasztaljuk, hogy mindenki felelősség teljesen ügyel a szabályok és megváltozott körülmények betartására. Türelemmel és megértéssel fogadják, hogy csak képek és felvételek alapján láthatják gyermekeik tanulókörnyezetét. Kiemelkedő magaviseleti probléma nincs, kisebbeket igyekszünk az érintettekkel intézni. A legnagyobb problémát az okozza, hogy olyan pszichés nehézségekkel küzdő gyermeket is el kell látnunk, akiket a pedagógusok, sőt több esetben a gyógypedagógusok sem tudnak kezelni.
Ebben az esetben a szülőkkel való őszinte kommunikáció szokott segíteni, de nem minden esetben.
Piliscsabán rajtunk kívül egy egyházi, egy alapítványi és egy német nemzetiségi általános iskola van, akik korlátozott számban és korlátozott problémával vesznek fel SNI gyermekeket. Félő, hogy az egyetlen állami általános iskola lesz kénytelen befogadni azokat a gyermekeket, akik máshol nem nyernek felvételt. Nagy segítség lenne számunkra, ha a fentartók egyeztetnének abban a kérdésben, hogyan tudnánk elkerülni ezeknek a gyermekeknek a torlódását egy intézményben. Egymás támogatásával el lehetne kerülni, hogy egy intézmény se váljon gyűjtőhellyé.
Nehézségként kell még említenem sajátos problémámat, amely iskolánk újra szerveződéséből ered. Szakos kollégáimat mindenképp meg szeretném tartani, amíg újra lesz felső tagozat, illetve tanítók felvétele (kilátástalan). Sikerült több pedagógussal elérni, hogy képezzék tovább magukat tanítónak, itt említeném meg nagy köszönettel a tankerület segítségét, mivel tanulmányi szerződéssel támogatják tandíjukat.
Már a tavalyi tanévben is szerettük volna éves munkarendünket új hagyományokkal, szokásokkal megtűzdelni, de a veszélyhelyzet erre nem adott lehetőséget, reményünk szerint az idei tanévben elmaradt eseményeket, rendezvényeket, szülői klub bevezetését meg tudjuk valósítani.
Beérkező évfolyamokkal eljutottunk arra a szintre, hogy tanulóink részt vehetnek a tanulmányi versenyeken, pályázatokon, ami emelni fogja iskolánk fényét.
A 2021/22. tanévben már az az általános iskola leszünk, amit közel 10 éve álmodtunk meg.
Célkitűzések és feladatok
A 2021/2022-es tanév célkitűzéseit meghatározzák:
Nemzeti Köznevelésről szóló törvény
229/2012(VIII.28.) kormányrendelet a NKT végrehajtásáról
20/2012(VIII.31.) EMMI rendelet a nevelési oktatási intézmények működéséről
35/2014 EMMI rendelet a tanév rendjéről
Klebelsberg Központ utasításai, rendeletei
Célkitűzéseink
a Nemzeti Köznevelési törvény végrehajtásából adódó feladatok
a tantervi követelmények teljesítése
a változásokból adódó feladtok végrehajtása
a közösség elvárásainak teljesítése
a megtervezett önértékelési feladatok végrehajtása határozzák meg
Kiemelt célok:
1. egységes nevelőtestületi szemlélet és egységes követelményrendszer kialakítása,
2. fejlesztés eredményességének növelése,
3. a hagyományok ápolása,
4. az eredmények ismertetése széles körben
5. neveltségi szint emelése,
6. környezetünk fentarthatósága
7. beiskolázási kampány továbbfejlesztése, megvalósítása
8. kapcsolati, közösségi hálófejlesztése
A célokhoz kapcsolódó feladatok:
1. hatékony külső-belső kommunikáció, helyi tantervek kiegészítése,
1. a helyi tantervekhez tanmenetek készítése,
2. egyéni korrepetálások megszervezése,
2. a fejlesztő órák megszervezése,
3. településünk ünnepi megemlékezésein való részvétel
4. intézmény honlapjának rendszeres frissítése, PR munka
4. tanulmányi versenyeken aktív részvétel,
5. a mulasztások figyelemmel kísérése, szükség esetén azonnali intézkedés,
6. igény kialakítása környezetünk védelmére és ápolására,
7. jövőképünk fokozatos kialakítása (iskolánk jövője ötletek)
8. együttműködések kialakítása civil szervezetekkel, nevelési intézményekkel
Tanévindítás feltételei
Személyi feltételek
Tanulói létszám
Iskolánkban 4 alsó tagozatos általános iskolai tanulócsoport van. Az osztályokban a diáklétszámot a következő táblázat szemlélteti:
osztályok
létszám
bejáró nem körzetes
SNI
BTM
HHH
1.
20
0
2.
23
3
2
4
0
3.
17
3
3
3
0
4.
19
2
3
1
0
alsó összes
79
8
8
8
0
5.
-
-
-
-
0
6.
-
-
-
-
0
7.
-
-
-
-
0
8.
-
-
-
-
0
felső összes
-
-
-
-
0
iskola összes
79
8
8
8
0
A tanulócsoportok osztálytermi elhelyezése 100%-ban megoldott. A tornateremben az egy heti ciklusban adódó 20 testnevelés óra megfelelő körülmények között levezethető, tornaudvarral is rendelkezünk. Szaktanteremben tartjuk az informatika órákat, ezenkívül rendelkezünk fejlesztő teremmel és könyvtár szobával.
Alkalmazotti létszám
A különböző szakfeladatokon a közalkalmazotti létszám a következő táblázat szemlélteti:
Munkaidő
Általános Iskolai Pedagógus
NOKS munkatárs
Technikai munkatárs
Teljes
9
2
2
Rész
1
0
0
Összes
10
2
2
A feladatellátások megfelelő végzettséggel vannak lefedve. Beiskolázási tervünkbe felvettük e területek képzési lehetőségét. Az erkölcstan, történelem szakos tanárunk tanító képzőbe jár, ily módon teljesül a 3. évfolyamon a tanítói szakellátás.
A fejlesztésre szoruló BTM zavaros tanulókat 2 fejlesztő pedagógus látja el, az SNI tanulóknak az Érdi Móra Ferenc Általános Iskola és EGYMI utazó gyógypedagógusai adják a fejlesztést, logopédusi ellátást az önkormányzat biztosít intézményünkben.
Egy új tanító érkezett tantestületünkbe, beilleszkedése remekül sikerült, köszönhető a belső környezeti háttérnek és a munkatársaim lelkiismeretes szándékának. Belső kommunikáció jól működik, a tantestület egymás munkáját figyelembe véve, segítve tevékenykedik. Külső kommunikációnk is egyre hatékonyabb, köszönhető az új szülői szervezetnek.
Tárgyi feltételek
A roppant forgalmas 10-es útra nyílik iskolánk, ami megközelítésszempontjából és biztonsági okokból sem szerencsés, mert nem lehet leparkolni, a gyerekek közvetlenül a forgalmas út felől jönnek és hagyják el az iskolát. Az épület előtt a bejárati ajtóval szemben van a Volán busz megállója, ami szintén örökös problémát jelent. Udvarunk tágas, de elhanyagolt, semmi játék eszközzel nem rendelkezünk. Villanyvezetékek elavultak, nem bírják a terhelést, termeink lelakottak, korszerűtlenek. A Piliscsabai Atlétika és Futball Club (PAFC) elnöke ajánlatot tett a tornaudvar és az öltözők felújítására melyet állami támogatásból és pályázati pénzből finanszírozna.
Külső kapcsolati hálót építünk városunk civil szervezeteivel, számítunk további segítségükre, hisz több üzlet, vállalkozó évek óta folyamatosan támogat bennünket.
Mivel intézményünk még kis létszámmal működik, mindent megteszünk annak érdekében, hogy a közüzemi fogyasztásokat csökkentsük.
Taneszközeink a minimum szintnek megfelelnek, de IKT eszközeink 80%-a 10 évesnél idősebb. A tavalyi tanévben nagy értékű irodabútort ajándékozott intézményünknek a XEROX Magyarország KFT, így tudtuk irodáinkat, tantestületi szobánkat teljesen megújítani. A tankerület vállalta, hogy minden beérkező évfolyamunkat újonnan felszerelt tanteremmel fogadjuk.
Szervezeti feltételek
Pedagógusaink 90%-a teljesítette már a 120 kredit pont összegyűjtését. a legtöbb képzést célirányossan választják pedagógusaink szem előtt tartva a változásokat, új elvárásokat. Mivel a használható, minőségi képzések önfinanszírozásuak, visszaveti az érdeklődőket a magas képzési díj. Az ingyenes továbbképzések sokszor nem passzolnak a pedagógus végzettségéhez, szakterületéhez és színvonalukban sem mindig megfelelőek.
Köszönet a tankerületnek, hogy a számunkra legfontosabb képzéseket anyagilag támogatják.
Kapcsolattartás
Az iskola vezetése állandó kapcsolatot tart fenn a Tankerület igazgatójával, munkatársaival és a tankerületi iskolák vezetőivel. Törekszik a megfelelő tájékoztatás és a jó együttműködés kialakítására, az egységes, gördülékeny ügyvitel érdekében.
Felelős: igazgató
Az iskola vezetése állandó kapcsolatot tart fenn a jegyzővel és az Önkormányzattal és törekszik a kölcsönös bizalom, a megfelelő tájékoztatás és a jó együttműködés kialakítására.
Felelős: igazgató
- Folyamatosan kapcsolatot tart a nála jelentkező egyházközösségekkel. Év elején egyeztet az órarend összeállításánál. Szükség esetén helyet biztosít a hit-oktatáshoz.
Felelős: igazgató
A gyermekvédelmi felelős segíti a szociális támogatások megállapításánál, figyelemmel kíséri a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulókat, ezért állandó munkakapcsolatot tart fenn az osztályfőnökökkel, a gyámügyek intézőjével, a szociális bizottsággal és a védőnővel.
Felelős: Moravecz Lívia
A jövendő első osztályos tanító meglátogatja és fogadja a nagycsoportos óvódásokat.
Felelős: Medzihradszky Lászlóné
Bozsó Narda
Az intézmény vezetése folyamatos kapcsolatot tart Piliscsaba város civil szervezeteivel, részt vesz ülésein, rendezvényeiken és tanulóink műsorával támogatja azokat.
Felelős: Medzihradszky Lászlóné
A szülők folyamatos tájékoztatása, bevonása intézményünk életébe, a település köznevelési intézményeinek tájékoztatása, együttműkökédük biztosítása.
Felelős: Medzihradszky Lászlóné
osztályfőnökök
IV. Munkaterv megvalósulását segítő ellenőrzés, értékelés rendje
A minőségi szakmai munka érdekében az iskola vezetése növeli a hospitálások számát. Az intézmény kiemelt megfigyelési területe a kifejező képesség és az írásbeli munka minősége, munkaformák, módszerek váltakoztatása, az intézmény önértékelési rendjének kialakítása és végrehajtása.
A 2021/2022-es tanévben fokozottan vizsgáljuk:
a tanítói módszerek közül a személyiség fejlesztő, tanulást segítő, egyéni fejlesztést segítő technikák alkalmazását
az objektivitást és egységességet a tanulói munka elbírálásánál
a munkafegyelem alakulását
az osztályfőnöki munkát
a csoportok átjárhatóságát
Az iskolai tanév helyi rendje
27/2020.(VIII.11.) EMMI rendelete a 2021/2022. tanév rendjéről Az iskolai munkaterv határozza meg a tanév helyirendjét. Ennek elkészítéséhez az intézményvezető kikéri a tantestület, a szülői közösség és a DÖK véleményét.
V.1. Az iskola tanítás nélküli munkanapok időpontjai, azok felhasználása
Nkt.27.§ (3), 20/2012.(VIII.31.)EMMI rendelet 3.§(2)a), 3.§ (5)-(6)
2021.11.12. Hívogatók előkészítése
2021.12.11. Tantestületi továbbképzés: KAP képzésen részt vett pedagógusok beszámolója.
2022.02.14. Farsangi előkészület
2022.03.24. A digitális oktatás lehetőségei és módszertana
2022.05.17. Gyermeknap tervezése
2022.06.07. Napközis tábor feladatainak felelős beosztása
V.2. Az iskola szünetek időtartama
20/2012.(VIII.31.)EMMI rendelet 3.§(2)b), 14/2017.(VI.14.) EMMI rendelet 6.§
Őszi szünet: 2021. október 23- 2022. november 01.
Szünet első napja: október 23.
Szünet utolsó napja: november 01.
Téli szünet: 2021. december 22- 2022. január 02.
Szünet első napja: december 22.
Szünet utolsó napja: január 02.
Tavaszi szünet: 2022. április 14- 2022. április 19.
Szünet első napja: április 14.
Szünet utolsó napja: április 19.
V.3. Ünnepek és emléknapok
20/2012.(VIII.31.)EMMI rendelet 3.§(2)c)
Október 06. Vetélkedő az Aradi Vértanúk emlékére osztály szinten
Október 22. Október 23-i megemlékezés osztály keretben
December 06. Mikulás Mikulásdélután osztály keretben
December 20. Karácsonyi műsor iskolai szinten, szülők behívásával felelős: Virágh Norbertné
Február 2-3. hete Farsangi bál iskolai, szülők behívásával felelős: Rakóczki Mária
Március 11. Ünnepség 3. osztály műsora felelős: Szauter Tünde
Április 11. Költészet napja Szavaló verseny felelős osztálytanító
Április 22 Föld napja Várostakarításon való részvétel
Május 10. Madarak-fák napja Projekt nap felelős osztálytanítók
V.4. Értekezletek, fogadóórák
20/2012.(VIII.31.)EMMI rendelet 3.§(2)e)
Augusztus 30. 10:00 Tanévnyitó értekezlet
Augusztus 30.17:00 Második osztályosok szülői értekezlete
Augusztus 31. 17:00 Első osztályosok szülői értekezlete
Szeptember 3. 17:00 Harmadikosok szülői értekezlete
Szeptember 08. 16:30 Negyedikesek szülői értekezlete
Január 21. 14:00 Osztályozó értekezlet
Február első hete Szülői értekezletek:
02.01-én 1. és 2. osztály
02.02. 3. osztály
02.03. 4. osztály
Június 15. 16:00 Osztályozó értekezlet
Június 29. 09.00 Tanévzáró értekezlet
Fogadóórákat nem tartunk iskolánk kislétszámú osztályai miatt. A szülők előre egyeztetett időpontban tetszés és szükség szerint beszélhetnek a pedagógusokkal, ugyan így tartják a kapcsolatot a tanárok a szülőkkel.
V.5. Nyílt napok
Az intézmény bemutatkozását szolgáló pedagógiai célú iskolai nyílt nap tervezett időpontja: 20/2012.(VIII.31.)EMMI rendelet 3.§(2)f)
Nyílt nap az 1. osztályban: 2021. március második hetén várjuk az érdeklődőket.
Hívogató foglalkozásaink
Első találkozás: 2022. január 24. 16:30
Téma: játékos angol nyeli előkészítő- Vágvölgyi Csenge, Virágh Norbertné
Második találkozás: 2022. február 21. 16:30
Téma: Szeretném, ha mesélnél!” – válj a mese részévé!- Borosné Narda, Medzihradszky Kati
Harmadik találkozás: 2022. március 21. 16:30
Téma: „Fussunk, szaladjunk!” – mozgásos játékok Szauter, Győri, Moravecz
Negyedik találkozás: 2022. április 28.
Téma: „Hóc hóc katona ketten ülünk egy lóra” – lovagoltatás a lovardában- lovas oktatók
VI. Projektoktatás
A 20/2012.(VIII.31.)EMMI rendelet 7.§(4)bekezdése szerinti projektoktatást lehetővé tevő témaheteket a tanítási évben az oktatásért felelős miniszter az alábbi időpontok szerint hirdeti meg:
,,Pénz7” pénzügyi és vállalkozói témahét 2022. március 7-11.
Digitális Témahét 2022. április 4-8.
Fenntarthatósági témahét 2022. április 25-29.
Az egészségtudatos gondolkodás és iskolai mozgástevékenységek témanap 2021. szeptember 24. (Magyar Diáksport Napja)
VII: Esemény naptár
VII.1. Tankerületi rendezvények
Igazgatói értekezlet: Előre láthatólag 2021. szeptember 15-én, azután minden hónap második szerdáján.
Képzések
Folyamatos értesítések és jelentkezések szerint.
Rendezvények
Folyamatosan érkeznek az értesítések
Tanév rendje részletes
14/2017.(VI.14.) EMMI rendelet
Augusztus Felelős
Augusztus 30. Tanévnyitó értekezlet intézményvezető
Szeptember
Szeptember 1. 9 óra tanévnyitó intézményvezető
Szeptember első hete Tanterem otthonossá tétele of. szaktanárok
Szeptember 17. tanmenetek leadási határideje of. szaktanárok
Október
Október 15-ig DIFER méréshez a tanulók felmérése Moravecz Lívia
November
November 5-ig a DIFER-ben érintett tanulók létszámának
jelentése a Hivatal felé Moravecz Lívia
November 06-án félévi bukási értesítés osztályfőnökök
November 11-én Márton napi felvonulás osztályfőnökök
November 26-től adventi készülődés Szauter Tünde
December
December 3. adventi készülődés Szauter Tünde
December 6. Mikulás ünnep Alsós munkaközösség
December 10-ig a DIFER mérés elvégzése Moravecz Lívia
December 10. adventi készülődés Szauter Tünde
December 20. Karácsonyi Műsor Virágh Norbertné
Január
Január 21. első félév vége osztályfőnökök
Január 28-ig szülők kiértesítése osztályfőnökök
Február
Február 03. Rejtvényfejtők Világnapja vetélkedő szaktanárok
Február második, harmadik hete farsang szülők
Március
Nyílt napok tanítók
Rajzverseny- Álom lovam osztályfőnökök
Április
Április 21-22. beiratkozás
Április 11. Költészet Napja versmondó verseny osztályfőnökök
Április 22. Föld napja
Április 25. anyák napi készülődés alsó
Május
Május 10. Projekt nap madarak és fák napja osztályfőnökök
Május 27. pedagógus nap (városi) polgármester
Május gyereknapi rendezvények tantestület
Május végén tanulmányi versenyek (olvasás, írás, ) osztályfőnökök
Június
Június 13-14. tanulmányi kirándulás osztályfőnökök
Június 15. Osztályozó értekezlet tantestület
Június 21.-án 09.00 órakor tanévzáró intézményvezető
Nyári táborok szervezése tantestület
VIII. Költségvezetési terv
November 16-től adventi készülődés Pályázatból maradt anyag szükséglet
December 5. Mikulás ünnep Önkormányzati adomány csomag
Február 28. Farsang bál Szülői szervezet (sütemény)
Május 5. Anyák napja nincs költség vonzata
Május 10. Gyereknapi rendezvények ellátmány fele
Június 11. Tanulmányi kirándulás ellátmány
IX. Szervezési feladatok
Időpont
A vizsgálat tárgya
Felelős
Indikátor
szeptember
adminisztrációs munka
szervezési feladatok
Iskolavezetés
Pedagógiai munka éves szintre tervezve
október
fejlesztések beindítása
szerződések megkötése
Tantestület
Iskolavezetés Tankerület
Tanulók tanulási problémáinak szakmai megsegítése
november
Csoport munkák változatos használata DIFFER mérések az 1. osztályban
Iskolavezetés szakos kollégák fejlesztő pedagógus
Új módszerek, tudományos eredmények alkalmazása
december
szabadidős tevékenységek
hospitálás
központi írásbelik előkészítése
Iskolavezetés szakos kollégák BECS
8. of.
A tanulók szükségleteinek, céljainak tehetségének figyelembe vétele
január
beiskolázási terv
továbbtanulás
Iskolavezetés szakos kollégák
BECS
Pedagógiai gyakorlat fejlesztése
február
szóbeli meghallgatások, óvodás hívogatók indítása
Iskolavezetés szakos kollégák 1. of.
Célok tudatosítása
március
digitális tananyagok használata
országos mérések előkészítése
Iskolavezetés szakos kollégák BECS
IKT eszközök hatékony használata
április
fejlesztő, felkészítő munka
egészségtudatos gondolkodás
Iskolavezetés osztályfőnökök
BECS
tanulók önálló munkára, gondolkodásra nevelése
május
kompetencia mérés
Iskolavezetés osztályfőnökök
Kompetencia alapú tudás kialakítása
június
pedagógiai munka értékelése
Iskolavezetés
Rendszeres visszacsatolás, megerősítés
Legitimációs záradék
A munkatervet az iskola tantestülete a 2021. szeptemberi rendkívüli nevelőtestületi értekezleten megtárgyalta és elfogadta.
Piliscsaba, 2021-09-13
Medzihradszky Lászlóné
nevelőtestület képviselője
A munkatervet az iskolai diákönkormányzat megismerte, véleményezte és egyetértett vele.
Piliscsaba, 2021-09-13
Kőrösi Lili
diákönkormányzat képviselője
A munkatervet az iskolai szülői szervezet képviselői megismerték, véleményezte és egyetértettek vele.
Piliscsaba, 2021-09-13
Törtei Renáta
szülői szervezet képviselője
Megtalálható a Facebookon:
www.facebook.com/csabaiskolajokai/
OM azonosító: 201657
2081 Piliscsaba
Fő út 124.
Virágh Norbertné
Tel: (+36-30) 644-5392
Lászlóczki Mihály Györgyné (Vali)
Tel: (+36-26) 375-210
Mail: jokaiiskola124@gmail.com